Продавець Интернет-магазин Autoto4ka розвиває свій бізнес на Prom.ua 6 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
71 відгук
Интернет магазин автозапчастей Автоточка

Направляючі (фіксатори) зсувних дверей

Направляючі (фіксатори) зсувних дверей

Оглядова стаття присвячена специфічної категорії запасних частин комерційних автомобілів - напрямних зсувних (бічних) дверей. Зроблена спроба систематизації конструкцій і типів стопорів, особливостей їх експлуатації, догляду та заміни.

Інтернет магазин Autoto4ka.com.ua спеціалізується на продажі запасних частин для комерційних автомобілів, до яких в першу чергу відносяться фургони багатофункціонального призначення. Відмітна особливість авто цього типу – наявність зсувних дверей, що забезпечують такий машині певні переваги.

Експлуатація бічних дверей має свої особливості, що стосуються специфічних вузлів, наприклад, роликових напрямних. Для систематизації розрізненої інформації по темі ми в травні 2018 опублікували на нашому сайті оглядову статтю «Зсувні двері: ролики і ремкомплекти». Аналіз відвідуваності сайту і замовлень показав великий інтерес автомобілістів до цієї теми. Тому ми вирішили продовжити обговорення. Пропонована стаття – перша з серії, присвяченій вельми своєрідної групи компонентів, що використовуються в системах зсувних дверей комерційних автомобілів. Це - фіксатори (направляючі).

Що таке фіксатор зсувних дверей?

Ці деталі називають по-різному. Фіксатор, напрямна бічних дверей, стопор, стопорная цапфа, направляючий клин зсувних дверей, уловлювач, уловлювач. Останні, щоправда, частіше застосовуються до міжкімнатних зсувним дверей і зсувним воротах.

Призначення направляючої – фіксувати зсувну двері в закритому положенні. Деталі фіксатора влаштовані таким чином, що при закриванні бічні двері щільно притискається до гумовому ущільнювачу. Зазор між полотном дверей і стійкою при цьому має бути рівним і мати заданий розмір.

Вимоги до напрямної:

- надійна фіксація дверей при русі автомобіля;

- висока зносостійкість деталей;

- забезпечення акустичного комфорту.

Крім того, ряд моделей стопорів дозволяють з їх допомогою регулювати зазор між зсувними дверима і елементами кузова автомобіля, а також її поглиблення або виступання (прилягання).

Конструкція фіксаторів

Фіксатор – парна деталь. На торцевій поверхні дверей кріпиться так званий шип (клин, палець), на жаргоні називають «папа», а на стійці – відповідна деталь, частіше звана втулкою або корпусом фіксатора («мама»). Схема установки стопорів показана на рис. 1.

Рис. 1. Схема установки фіксаторів зсувних дверей

Кількість фіксаторів, що встановлюються на двері – дві пари. Верхні і нижні пари, як правило, - взаємозамінні. Хоча є і винятки. На автомобілі Фіат Дукато використовуються різні стопорні цапфи, дзеркально подібні. Верхні і нижні цапфи – не взаємозамінні. А ось втулки – однакові.

Цапфи фіксаторів (стопорів)

За формою робочої поверхні стопорної цапфи фіксатори бувають:

- конічні;

- клиновидні;

- у формі усіченої піраміди;

- комбіновані.

Приклад конічної цапфи – модель, використовувана на автомобілі VW T4 (Фольксваген Т4), представлена на рис. 2.

Рис. 2. Стопор конічної форми

Клиновидний стопор зсувних дверей застосовується в автомобілях Мерседес Спринтер (див. рис. 3).

Рис. 3. Стопор клиноподібної форми

Приклад комбінованого стопора – напрямна зсувних дверей VW T5 (див. рис. 4). Вона оснащена двома цапфами – конічної і клиновидної. Аналогічно на втулці є два прийомних гнізда.

Рис. 4. Стопор комбінованої форми

Втулка фіксатора

Конструкція втулки, яку в каталогах ще називають «утримує пластина» для різних автомобілів може мати значні відмінності. Наприклад, у конструкції напрямних зсувних дверей Фольксваген Т4 використовується втулка, що складається із сталевого корпусу, в якому за допомогою пружинної стопорної шайби кріпиться підпружинений пластиковий картридж, в який входить конічний штифт (шип) стопорної цапфи (див. рис. 5).

Рис. 5. Кріплення пластикового вкладиша в корпусі фіксатора зсувних дверей VW T4

Рис. 6. Конструкція направляючої пластини фіксатора зсувних дверей Фольксваген Т4

Зустрічаються моделі більш складні по конструкції, як, наприклад, пластиковий фіксатор розсувної двері на Рено Трафік (Renault Trafic).

У конструкції приймального гнізда передбачений підпружинений рухливий елемент, який при закриванні дверей затискає клин фіксатора (рис. 7).

Рис. 7. Пластиковий фіксатор на Рено Трафік

Частіше використовуються прийомні втулки дуже прості по конструкції. Наприклад, втулки, використовувані в конструкції стопора зсувних дверей фургонів Mercedes-Benz Sprinter, виготовлені з пластику, відрізняються простотою пристрою (див. рис. 8).

Рис. 8. Приймальна втулка стопора Mercedes-Benz Sprinter

Матеріали для виготовлення фіксаторів

В залежності від умов експлуатації і сприйманих навантажень для виготовлення стопорів використовуються різні конструкційні матеріали:

- сталь;

- силумін:

- пластмаса.

Кріплення фіксаторів

Кріпляться фіксатори гвинтами з потайними головками, виготовленими під хрестоподібну викрутку, або під ключ «зірочка» і тому подібні інструменти.

Фіксатори з кріпильними отворами круглої форми належать до нерегульованих.

Регульовані моделі мають отвори для кріплення довгастої форми. Така деталь може зміщуватися відносно двері або стійки кузова автомобіля, за рахунок чого регулюється прилягання полотна. Фіксатор Фіат Дукато має саме таку конструкцію (рис. 9).

Рис. 9. Регульований фіксатор (Фіат Дукато)

Регулювання бічних дверей за допомогою фіксаторів

    Як відрегулювати бічні двері за допомогою направляючих?

Прилягання зазор між полотном дверей і передньою стійкою регулюється за допомогою фіксаторів, як це показано на рисунку.

Рис. 10. Регулювання прилягання зсувних дверей з допомогою фіксаторів (Мерседес Спринтер)

При використанні в конструкції вузла нерегульованих фіксаторів зазори і прилягання двері регулюються за допомогою роликових напрямних. Таким чином здійснюється регулювання бічній зсувних дверей VW T4 (Фольксваген Т4).

Коли фіксатори необхідно замінювати на нові?

В процесі експлуатації робочі поверхні напрямних зношуються. Цьому сприяють вібрації, що виникають у сполученнях дверей при русі автомобіля по нерівній дорозі, а також осідає на поверхнях пил, що містить абразивні частинки. За умовами роботи мастило в деталях направляючих застосовуватися не може.

По-перше, сполучення «стопор-втулка» відкритий, і наявність на його поверхні консистентного мастила сприяло накопиченню пилу, що містить абразивні частинки.

По-друге, з тієї ж причини відкритості наявність мастила, забруднення продуктами зношування, може бруднити одяг входять і виходять пасажирів.

При досягненні величини зносу, коли в сполученні стопора і втулки з'являється зазор, вібрація полотна двері збільшується і вона починає «звучати». Виникає характерний неприємний скрип, з часом переходить в докучливе деренчання.

При невеликому зносі зазор у сполученні можна усунути, підклавши під одну з деталей фіксатора прокладку, яку легко можна виготовити за місцем з листового полікарбонату відповідної товщини. Коли ця міра себе вичерпала, напрямні необхідно змінювати. Найкраще одночасно і стопор, і втулку.

Рис. 11. Проставки (підкладки) під фіксатори зсувних дверей Фіат Дукато

Перед заміною не зайвим буде переконатися, що причина деренчання криється саме у фіксаторі. Адже двері можуть «звучати» та з інших причин. Їх декілька:

- знос і руйнування гумового ущільнювача дверей;

- знос деталей роликових напрямних;

- ослаблення кріплення кронштейнів роликових напрямних;

- знос гумових упорів, якими оснащені зсувні двері автомобіля.

Догляд за напрямними зсувних дверей автомобіля

Деталі не вимагають особливого догляду. Досить регулярно, по мірі забруднення робочих поверхонь, очищати їх від пилу, бруду і продуктів зносу, а також перевіряти щільність кріплення різьбових з'єднань.

При ослабленні кріплення фіксаторів потрібно їх негайно підтягнути.

На які автомобілі можна купити фіксатори зсувних дверей в Інтернет магазині Autoto4ka.com.ua?

В інтернет магазині Autoto4ka можна купити стопорні напрямні на такі автомобілі:

Фіат Дукато (Сітроен Джампер, Пежо Боксер);

Фіат Добло, Скудо;

Фіат Фіоріно;

Форд Транзит;

Ford Transit Connect (02-13);

Сітроен Берлінго;

Пежо Експерт;

Рено Трафік (Опель Віваро, Ніссан Примастар), Кенго, Майстер (Опель Мовано, Ніссан Интерстар), Майстер 3;

Мерседес Спринтер (Фольксваген ЛТ), Віто 638, 639;

Фольксваген Т4 (VW T4), T5 Кадді, Крафтер":;

IVECO Daily, New Daily.

Особливості пристрою і експлуатації фіксаторів зсувних дверей для кожної з перерахованих груп комерційних автомобілів ми плануємо представити у вигляді окремих статей.

Слідкуйте за нашими публікаціями!

Ми з вдячністю приймемо і врахуємо у подальшій роботі над сайтом всі зауваження, уточнення і доповнення.

Запрошуємо відвідувачів сайту взяти участь в обговоренні публікації!
Інші статті
 • Як відреставрувати петлі задніх розпашних дверей на Mercedes Sprinter?
  Як відреставрувати петлі задніх розпашних дверей на Mercedes Sprinter?
  Стаття продовжує рубрику «Поради бувалих». У ній описується черговий лайфхак, використання якого дозволяє з мінімальним бюджетом відновити працездатність зношених дверних шарнірів задніх розпашних дверей популярних фургонів Мерседес Спринтер. Реставрація вузла виконується з використанням ремонтних комплектів, які виробляє компанія ATP Autp Parts (Україна). У статті детально викладено порядок виконання робіт. Кількість ілюстрацій – 17.
  Повна версія статті
 • Як відновити зношену скобу заднього супорта на Фольксваген Т4?
  Як відновити зношену скобу заднього супорта на Фольксваген Т4?
  У статті наведено характеристики та особливості застосування новинки в асортименті Інтернет магазину Автоточка - Комплекту направляючих скоби заднього супорта Т4. Вироблений в Україні комплект дозволяє виконати реставрацію зношеної скоби заднього супорта VW T4 за рахунок встановлення пальців ремонтного розміру, продовжуючи тим самим ресурс дорогого компонента. Кількість ілюстрацій - 8. Автор - Валентин Діденко.
  Повна версія статті