Продавець Інтернет магазин автозапчастин Автоточка розвиває свій бізнес на Prom.ua 8 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
193 відгуків
Інтернет магазин автозапчастин Автоточка

Направляючі (фіксатори) зсувних дверей

Направляючі (фіксатори) зсувних дверей

    Інтернет магазин Autoto4ka.com.ua спеціалізується на продажі запасних частин для комерційних автомобілів, до яких в першу чергу належать фургони багатофункціонального призначення. Особливість авто цього типу – наявність зсувних дверей, що забезпечує такій машині певні переваги.

    Експлуатація бічних дверей має свої особливості, що стосуються специфічних вузлів, наприклад, роликових напрямних. Для систематизації розрізненої інформації по темі ми в травні 2018 опублікували на нашому сайті оглядову статтю «Зсувні двері: ролики і ремкомплекти». Аналіз відвідуваності сайту і замовлень показав великий інтерес автомобілістів до цієї теми. Тому ми вирішили продовжити обговорення. Пропонована стаття – перша з серії, присвяченій вельми своєрідній групі компонентів, що використовуються в системах зсувних дверей комерційних автомобілів. Це - фіксатори (направляючі).

    Що таке фіксатор зсувних дверей?

    Ці деталі називають по-різному. Фіксатор, напрямна бічних дверей, стопор, стопорна цапфа, напрямний клин зсувних дверей, уловлювач. Остання назва, щоправда, частіше застосовується до міжкімнатних зсувних дверей і зсувних воротах.

    Призначення напрямної – фіксувати зсувні двері в закритому положенні. Деталі фіксатора влаштовані таким чином, що при закриванні бічні двері щільно притискаються до гумового ущільнювача. Зазор між полотном дверей і стійкою при цьому має бути рівним і мати заданий розмір.

    Вимоги до напрямної:

    - надійна фіксація дверей при русі автомобіля;

    - висока зносостійкість деталей;

    - забезпечення акустичного комфорту.

    Крім того, ряд моделей стопорів дозволяють з їх допомогою регулювати зазор між зсувними дверима і елементами кузова автомобіля, а також їх поглиблення або виступання (прилягання).

    Конструкція фіксаторів

    Фіксатор – парна деталь. На торцевій поверхні дверей кріпиться так званий шип (клин, палець), на жаргоні механіків його називають «папа», а на стійці – відповідна деталь, частіше звана втулкою або корпусом фіксатора («мама»). Схема установки стопорів показана на рис. 1.

Рис. 1. Схема установки фіксаторів зсувних дверей

    Кількість фіксаторів, що встановлюються на двері – дві пари. Верхні і нижні пари, як правило, - взаємозамінні. Хоча є і винятки. На автомобілі Фіат Дукато використовуються різні стопорні цапфи. Верхні і нижні цапфи – не взаємозамінні. А ось втулки – однакові.

    Цапфи фіксаторів (стопорів)

    За формою робочої поверхні стопорної цапфи фіксатори бувають:

    - конічні;

    - клиновидні;

    - у формі усіченої піраміди;

    - комбіновані.

    Приклад конічної цапфи – модель, використовувана на автомобілі VW T4 (Фольксваген Т4), представлена на рис. 2.

Рис. 2. Стопор конічної форми

    Клиновидний стопор зсувних дверей застосовується в автомобілях Мерседес Спринтер (див. рис. 3).

Рис. 3. Стопор клиноподібної форми

    Приклад комбінованого стопора – напрямна зсувних дверей VW T5 (див. рис. 4). Вона оснащена двома цапфами – конічної і клиновидної. Аналогічно на втулці є два прийомних гнізда.

Рис. 4. Стопор комбінованої форми

    Втулка фіксатора

    Конструкція втулки, яку в каталогах ще називають «утримуюча пластина» для різних автомобілів може мати значні відмінності. Наприклад, у конструкції напрямних зсувних дверей Фольксваген Т4 використовується втулка, що складається із сталевого корпусу, в якому за допомогою пружинної стопорної шайби кріпиться підпружинений пластиковий картридж, в який входить конічний штифт (шип) стопорної цапфи (див. рис. 5).

Рис. 5. Кріплення пластикового вкладиша в корпусі фіксатора зсувних дверей VW T4

Рис. 6. Конструкція направляючої пластини фіксатора зсувних дверей Фольксваген Т4

    Зустрічаються моделі більш складні по конструкції, як, наприклад, пластиковий фіксатор розсувної двері на Рено Трафік (Renault Trafic).

    У конструкції приймального гнізда передбачений підпружинений рухливий елемент, який при закриванні дверей затискає клин фіксатора (рис. 7).

Рис. 7. Пластиковий фіксатор на Рено Трафік

    Частіше використовуються прийомні втулки дуже прості по конструкції. Наприклад, втулки, використовувані в конструкції стопора зсувних дверей фургонів Mercedes-Benz Sprinter, виготовлені з пластику, відрізняються простотою пристрою (див. рис. 8).

Рис. 8. Приймальна втулка стопора Mercedes-Benz Sprinter

    Матеріали для виготовлення фіксаторів

    В залежності від умов експлуатації і сприйманих навантажень для виготовлення стопорів використовуються різні конструкційні матеріали:

    - сталь;

    - силумін:

    - пластмаса.

    Кріплення фіксаторів

    Кріпляться фіксатори гвинтами з потайними головками, виготовленими під хрестоподібну викрутку, або під ключ «зірочка» і тому подібні інструменти.

    Фіксатори з кріпильними отворами круглої форми належать до нерегульованих.

    Регульовані моделі мають отвори для кріплення подовменої форми. Така деталь може зміщуватися відносно дверей або стійки кузова автомобіля, за рахунок чого регулюється прилягання полотна. Фіксатор Фіат Дукато має саме таку конструкцію (рис. 9).

Рис. 9. Регульований фіксатор (Фіат Дукато)

    Регулювання бічних дверей за допомогою фіксаторів

    Як відрегулювати бічні двері за допомогою напрямих?

    Прилягання та зазор між полотном дверей і передньою стійкою регулюється за допомогою фіксаторів, як це показано на рисунку.

Рис. 10. Регулювання прилягання зсувних дверей з допомогою фіксаторів (Мерседес Спринтер)

При використанні в конструкції вузла нерегульованих фіксаторів зазори і прилягання двері регулюються за допомогою роликових напрямних. Таким чином здійснюється регулювання бічній зсувних дверей VW T4 (Фольксваген Т4).

    Коли фіксатори необхідно замінювати на нові?

    В процесі експлуатації робочі поверхні напрямних зношуються. Цьому сприяють вібрації, що виникають у сполученнях дверей при русі автомобіля по нерівній дорозі, а також пил, що містить абразивні частики, і осідає на поверхнях. За умовами роботи мастило в деталях направляючих застосовуватися не може.

    По-перше, сполучення «стопор-втулка» відкрите, і наявність на його поверхні консистентного мастила сприяло б накопиченню пилу, що містить абразивні частинки.

    По-друге, з тієї ж причини відкритості наявність мастила, забрудненого продуктами зношування, може бруднити одяг пасажирів, що входять і виходять.

    При досягненні величини зносу, коли в сполученні стопора і втулки з'являється зазор, вібрація полотна двері збільшується і воно починає «звучати». Виникає характерний неприємний скрип, який з часом переходить в докучливе деренчання.

    При невеликому зносі зазор у сполученні можна усунути, підклавши під одну з деталей фіксатора прокладку, яку легко можна виготовити за місцем з листового полікарбонату відповідної товщини. Коли ця міра себе вичерпала, напрямні необхідно змінювати. Найкраще одночасно і стопор, і втулку.

Рис. 11. Проставки (підкладки) під фіксатори зсувних дверей Фіат Дукато

    Перед заміною не зайвим буде переконатися, що причина деренчання криється саме у фіксаторі. Адже двері можуть «звучати» і з інших причин. Їх декілька:

    - знос і руйнування гумового ущільнювача дверей;

    - знос деталей роликових напрямних;

    - ослаблення кріплення кронштейнів роликових напрямних;

    - знос гумових упорів, якими оснащені зсувні двері автомобіля.

 Догляд за напрямними зсувних дверей автомобіля

    Деталі не вимагають особливого догляду. Достатньо регулярно, по мірі забруднення робочих поверхонь, очищати їх від пилу, бруду і продуктів зносу, а також перевіряти щільність кріплення різьбових з'єднань.

    При ослабленні кріплення фіксаторів потрібно їх негайно підтягнути.

    На які автомобілі можна купити фіксатори зсувних дверей в Інтернет магазині Autoto4ka.com.ua?

    В інтернет магазині Autoto4ka можна купити стопори (напрямні) на такі автомобілі:

    Фіат Дукато (Сітроен Джампер, Пежо Боксер);

    Мерседес Спринтер (Фольксваген ЛТ), Віто 638, 639;

Фольксваген Т4 (VW T4).

    Особливості конструкції і експлуатації фіксаторів зсувних дверей для кожної з перерахованих груп комерційних автомобілів ми плануємо представити у вигляді окремих статей.

    Слідкуйте за нашими публікаціями!

    Ми з вдячністю приймемо і врахуємо у подальшій роботі над сайтом всі зауваження, уточнення і доповнення.

    Запрошуємо відвідувачів сайту взяти участь в обговоренні публікації!

 

    Автор статті - Валентин Діденко

    Дата публікації - 15.01.2019

Інші статті
 • Фольксваген Т4 на війні
  Фольксваген Т4 на війні
  Стаття - про особливості підбору запчастин на автомобілі Фольксваген Т4, випущені до 1996 року. Ці недорогі, надійні й невимогливі машини закуплені у великій кількості нашими волонтерами та меценатами для потреб фронту. Вони успішно використовуються як допоміжний транспорт нашими українськими воїнами.
  Повна версія статті
 • Як замінити амортизатори на Фольксваген Т4?
  Як замінити амортизатори на Фольксваген Т4?
  Стаття присвячена особливостям заміни амортизаторів на Фольксваген Т4. Описані типові помилки, котрі допускаються під час виконання робіт. В статті приведені фотозвіти заміни передніх і задніх амортизаторів популярного фургона. Кількість ілюстрацій - 32.
  Повна версія статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner